DOMKI - TEL.: +48 501 511 129

Ośrodek Wypoczynkowy Cicha Dolina - Aktywnie Rodzinnie!

 

Góra Żar

Góra Żar to szczyt w Międzybrodziu Żywieckim położony na wysokości 761 m n.p.m. Nieopodal góry znajduje się Jezioro Międzybrodzkie.Góra Żar noclegi, pokoje, międzybrodzie żywieckie Z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej na zboczu góry powstało w 1935 roku lotnisko szybowcowe. W tym miejscu ma swoją siedzibęGórska Szkoła Szybowcowa "Żar" gdzie uprawiane jest równieżparalotniarstwo.
Ciekawym elementem Góry Żar jest zbiornik wodny elektrowniszczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) znajdujący się na szczycie góry. Zbiornik ma kształt deltoidu i został oddany do użytku w 1979 roku. "Basen" ma 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i pomieszcza 2 310 000 m³ wody. W najgłębszym miejscu, dno znajduje się 28 m pod poziomem tafli wody.
 
Niegdyś na szczyt Góry Żar można było wjechać drogą asfaltową natomiast obecnie jest to zakazane. Można jednak dotrzeć na szczyt dzięki uruchomionej w 2004 roku kolejce linowo-terenowej zMiędzybrodzia Żywieckiego.
 
Ze szczytu góry rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickieji Hrobaczą Łąkę.
 
Wychodząc naprzeciw potrzebom turystom i użytkownikom pięknej aury Góry Żar, u jej podnóży powstał Pensjonat Słoneczny Stok oferujący noclegi i pokoje w przystępnych cenach przy zachowaniu znakomitej jakości.